Едноставен рецепт за џем од кајсии

Едноставен рецепт за џем од кајсии

Направете вкусен џем од кајсии од рерна.

Состојки:

  • 2 кг кајсии
  • 2-3 раце шеќер

Начин на подготовка:

  1. Кајсиите добро измијте ги, исчистете ги од коски и оштетени делови, па ставете ги во длабок плех или тепсија. Посипете ги со две-три лажици шеќер, прекријте со фолија и ставете во рерна на 200 степени да крчкаат.

     

  2. После половина час тргнете ја фолијата и измешајте го џемот. Оставете да се запече уште 10-15 минути. Оставете малку да се излади, па полнете ги теглите.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text