Вкусна боранија со поховано пилешко

Вкусна боранија со поховано пилешко

Боранијата е многу здрава, а ако ја подготвите со пилешко нема да згрешите.

Состојки:

 • 600 гр боранија
 • 1 главица кромид
 • 3 моркови
 • 2 компири
 • 1 домат
 • 1 зелена пиперка
 • 4 чешниња лук
 • малку црвена пипер
 • магдонос
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете исечкан кромид и морков и ситно исечкана пиперка.

   

 2. Додајте боранија и компир, па заедно добро издинстајте.

   

 3. На крај додајте исечкани домати кои претходно сте ги исушиле. Додајте и лук. Динстајте да омекне боранијата, па додајте сол и магдонос и поховано пилешко.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text