Нема стоење до шпорет на топлото: Ручек-салата за цело семејство

Нема стоење до шпорет на топлото: Ручек-салата за цело семејство

На топлото време не ни се стои до шпорет, па ова е супер предлог за салата за ручек.

Состојки:

  • ½ главици марула
  • 200 гр. шери домати
  • 2 краставици помали
  • 2 млади кромитчиња
  • 2 лажици масло
  • сол

Подготовка:

  1. Се мие и сече марулата, се додаваат шери домати, се лупат и краставиците и се сечат, се сече ситно и кромидот.
  2. Се става се во чинија со сол и со масло.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта