Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија

Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија

Готвењето не мора да биде комплицирано. Сетете се на старите јадења кои ги готвела вашата баба. Вкусни, здрави, а едноставни за подготовка. Таков е и овој рецепт.

Состојки:

 • 600 гр боранија
 • 1 главица кормид
 • 3 моркови
 • 2 компири
 • 1 домат
 • 1 зелена пиперка
 • 4 чешниња лук
 • малку црвена пипер
 • листови магдонос
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан кромид и моркови и ситно сечкана пиперка. Додајте боранија и компири, па добро издинстајте и на крај додајте сечкан излупен домат и лук. Динстајте да омекне боранијата, па додајте сол и магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка поглендете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text