Тортиљи со пилешко и чили сос

Тортиљи со пилешко и чили сос

Вкусно јадење кое постојано ќе го правите!

Состојки:

 • 350 гр пилешки гради
 • 200 мл чили сос
 • 2 чешниња лук
 • 1 главица црвен кромид
 • 3 лажици концентрат од домати
 • 1 зелена пиперка
 • 1 црвена пиперка
 • 4 шери домати
 • 6 тортиљи
 • кисела павлака Пекабела
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На тава ставете масло, додајте сос од чили, лук, кромид, малку концентрат од домати, исечкана пиперка и шери домати. Зачинете па динстајте. 
 2. Пилешкото исечкајте го и печете го на фолија на грил. Кога ќе биде готово додајте го во сосот. Наполнете ги тортиљите со смесата, потоа замотајте ги во алуминумска фолија и загрејте ги во рерна на опција грил.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text