Листови од тесто – Брз појадок без јајца и млеко

Листови од тесто – Брз појадок без јајца и млеко

Направете брз и вкусен појадок дома.

Состојки:

  • 700 гр. брашно
  • 1 лажиче сода
  • масло и сол
  • вода

Подготовка:

  1. Се меша брашното со сода и се става сол.
  2. Се додава млака вода по потреба, за меко тесто.
  3. Се добива тесто кое  не треба да се лепи.
  4. Се развлекува и сече на правоаголници.
  5. Се пржат во загреано масло и се цедат на салфета.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

 

singlepost_text