Компир чипс од рерна

Компир чипс од рерна

Наместо да купувате чипс во маркет, еве еден рецепт за вкусен и здрав чипс од рерна.

Состојки:

  • 1 кг млади компири
  • 25 мл маслиново масло
  • сол
  • 1 лажица сув зачин

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги и исечкајте ги на тенки парчиња. Наредете ги на лим обложен со хартија за печење, прокапете масло и посипете зачини. 
  2. Печете 20 минути во добро загреана рерна на 200 степени, со повремено вртење. Вадете ги на хартиени салфети и веднаш послужете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text