Полнет компир деликатес

Полнет компир деликатес

Направете вкусен полнет компир деликатес.

Состојки:

 • 3 компири
 • 150 гр. димена сланина
 • 50 гр. печурки
 • 3 кисели краставички
 • 100 гр. кашкавал
 • 3 лажици маргарин

Подготовка:

 1. Се вари во солена вода компирот со кора.
 2. Се лупи и се прави длабнатина.
 3. Се става на среде на секој компир лажица маргарин, ситно сецкана сланина, со печурки и сечени краставички.
 4. Се става рендан кашкавал најгоре.
 5. Се пече на 200 степени да се стопи кашкавалот убаво.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт