Летна салата со туна и марула

Летна салата со туна и марула

Направете вкусна летна салата со туна.

Состојки:

 • 200 гр. туна од конзерва
 • 1 домат
 • 1 краставица
 • 10 маслинки
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица сок од лимон
 • 4 листа марула
 • сол и бибер

 

Подготовка:

 1. Се мијат доматот и краставицата, се лупи краставицата и се сече на коцки, а се сече и доматот на коцки.
 2. Се додаваат сечени маслинки, зачини и 4 исечени листови марула.
 3. Се цеди туната и се додава, заедно со останатите состојки.
 4. Се става сок од лимон и масло и се меша.

singlepost_text