Вкусот на летото: Домашен кремав сладолед со јагоди

Вкусот на летото: Домашен кремав сладолед со јагоди

Направете домашен брз сладолед од јагоди.

Состојки:

  • 600 гр. јагоди исечени
  • 600 мл. слатка павлака
  • 280 гр. шеќер
  • ¼ лажички ванила

Подготовка:

  1. Се ставаат јагодите во сад и се пасираат да се создаде каша.
  2. Се става шеќер во слатката павлака и се меша убаво, па се става и екстракт од ванила.
  3. Се меша со миксер околу 15 минути.
  4. Се става во сад и се замрзнува.
  5. Горе по желба декорирајте си со јагоди.

Повеќе вести на Готви.мк:Чоко палачинки со крем од ванила и јагодиРецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

 

singlepost_text