Повкусно од мусака – Ручек за помалку од 30 минути

Повкусно од мусака – Ручек за помалку од 30 минути

Направете вкусен ручек во рерна за половина час.

Состојки:

 • 1 тегла печени пиперки
 • 100 гр. сирење
 • малку магдонос, сол и бибер
 • 2 лажици масло
 • 3 чешни лук
 • 100 гр. кашкавал

Прелив:

 • 3 јајца
 • 4 лажици кисело млеко
 • 2 лажици брашно
 • малку сода

Подготовка:

 1. Се цедат печените и лупени пиперки, се сечат на траки и се ставаат во плех со масло, преку нив ситнето сирење и ситнети или пасирани чешни лук.
 2. Се додава малку масло и зачини, ситно сечен магдонос, се матат јајцата со кисело млеко и сода, се става брашно и се става врз пиперките смесата.
 3. Се пече 20 минути на загреана рерна на 200 степени, а пред крај се става рендан кашкавал и се допекува уште 10 минути.