Боранија со пилешко

Боранија со пилешко

Еве еден вкусен начин како да подготвите боранија.

Состојки:

 • 2 пилешки батаци со карабатаци
 • 2 главици кромид
 • 500 гр боранија
 • 200 мл млеко
 • 1 домат
 • 1 лажица масло
 • 2 јајца
 • магдонос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Отстранете ја кожата и одвојте ги коските од месото, па исечкајте го на помали парчиња. Посолете го месото и пропржете го на загреано масло. Кога ќе порумени, додајте ситно сечкан кромид и боранија, па динстајте неколку минути. Додајте домати исечкани на коцки, зачинете по вкус и продолжете со динстање со повремено доливање вода.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

singlepost_text