За брза и лесна вечера подгответе вкусни тортиљи

За брза и лесна вечера подгответе вкусни тортиљи

Ова јадење е толку едноставно, а вкусно…

Состојки:

 • 1 пакување тортиљи
 • 1 црвена пиперка исечкана на ленти
 • 1 зелена пиперка исечкана на ленти
 • 1 ситно сечкан домат
 • рендан кашкавал
 • 1 главица црвен кромид исечкан на ленти
 • зелена салата
 • бело пилешко месо исечкано на ленти
 • пропржено мелено месо

Начин на подготовка:

 1. Меленото месо пропржете го, а потоа залијте со доматен сос и оставете го да отстои половина час. 
 2. Белото месо исечкајте го на ситни ленти и пропржете на масло. Потоа тоа исечкано месо и зеленчук наредете ги во различни чинии, а тортиљите на чинија. 
 3. Направете принцип шведска маса, гостите сами нека се послужат. На нив останува да одлучат кој вкус на тортиљи ќе го изберат.

Добар апетит!

singlepost_text