24 мафини од една смеса – Мини проја

24 мафини од една смеса – Мини проја

Направете вкусни мини прои во калапи за мафини.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 1 шолја јогурт
  • 2 шолји пченкарно брашно
  • ½ шолји масло
  • ½ кеси прашок за пециво
  • ½ лажички сол
  • 300 гр. фета

Подготовка:

  1. Се матат јајцата со жица и се додава јогурт, брашно, прашок за пециво и сол, па се мати се убаво.
  2. Се додава и ситнетата фета и се става се во калапи за мафини.
  3. Се печат на 200 степени 15 минути.

Добар апетит!

 

 

singlepost_text