Одличен прилог: Печен компир со рузмарин

Одличен прилог: Печен компир со рузмарин

Вкусен прилог за секое јадење!

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лажичка морска сол
  • свежо мелен бибер
  • 2 гранчиња свеж рузамрин

Начин на подготовка:

  1. Компирите згответе ги, а кога ќе бидат готови, исцедете ги, лесно протресете во цедилка, додајте масло, сол, биебр и рузмарин. 
  2. Загрејте ја рерната на 220 степени. Компирите ставете ги во плех и печете ги околу 25 минути.

Добар апетит!