Мини пити со кисела вода – Внатре меки горе кората крцка

Мини пити со кисела вода – Внатре меки горе кората крцка

Направете мини пити со кисела вода.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 2 јајца
 • 3 лажици брашно
 • ½ лажички сода
 • 200 гр. сирење
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја минерална вода
 • 1 шолја млеко
 • семки за горе

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со млеко и минерална вода, па се кинат корите и се ставаат внатре.
 2. Се додава масло и ронето сирење, брашно и сода.
 3. Се меша и се полнат калапи за мафини, горе се ставаат семки.
 4. Се печат на загреана рерна на 180 степени додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

 

singlepost_text