Ручек кој сам се прави, само редите: Потпечени болоњезе макарони

Ручек кој сам се прави, само редите: Потпечени болоњезе макарони

Направете вкусен и брз ручек по работа.

Болоњезе макарони во рерна.

Состојки:

  • 1 пакување сос болоњезе
  • ½ пакување макарони
  • 500 гр. мелено месо
  • масло

Подготовка:

  1. Се става на рингла шерпа со вода и сол и се ставаат макароните.
  2. Се варат со две лажици масло.
  3. Се раствара болоњезе сосот од кесе во 700 милилитри вода, па кога ќе се сварат макароните се цедат и се ставаат во подмачкан сад за печење, горе мелено месо и на крај сосот.
  4. Се печат на загреана рерна 50 минути.

Добар апетит!