Вафли од банани

Вафли од банани

Брз и вкусен десерт…

Состојки:

  • 6 јајца
  • 2 зрели банани
  • 2 лажици путер од бадеми
  • 3 лажици интегрално брашно
  • 1/2 лажичка цимет
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Измешајте јајца, изгмечени банани, путер од бадеми, брашно и цимет. Кога смесата ќе биде глатка, посолете и измешајте. 
  2. Намастете апарат за вафли и загрејте го. Ставете тесто и печете додека не поприми златна боја. Повторете ја постапката со остатокот од тестото. 
  3. Послужете ги вафлите со свежо овошје, путер и прелив по желба.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text