Брз десерт по напорниот работен ден: Ролат со кокос и желе

Брз десерт по напорниот работен ден: Ролат со кокос и желе

Направете вкусен бел ролат со желе за сите сетила.

Состојки:

  • 200 гр. брашно
  • 200 гр. маргарин
  • 200 гр. шеќер во прав
  • 100 гр. кокос
  • желе бонбони

Подготовка:

  1. Се става маргаринот да се стопи и се додава брашно потоа со кокос и се меша.
  2. Се трга од оган и се става шеќер во прав и се лади, па се става во проѕирна фолија со која се облукува ролат, а пред тоа по должина на смесата на среде се става сечено желе.
  3. Се стега и служи.
  4. Гое може да декорирате со чоколадо.

Уживајте!