За велигденскиот пост: Брзи посни переци

За велигденскиот пост: Брзи посни переци

Направете посен појадок и мезе, переци на стар начин.

Состојки:

 • 800 гр. брашно
 • 20 гр. квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 2 шолјички масло
 • 1 лажиче сол
 • ½ л. млака вода
 • сусам

Подготовка:

 1. Се става квасец во малку млака вода со шеќер и се остава да нарасне.
 2. Се замесува со две шолји масло и сол, вода и брашно.
 3. Се обработува тестото.
 4. Се остава на топло да нарасне.
 5. Се прават переци и се става сусам горе, па се печат на 200 степени додека не поруменат.

Добар апетит!