Брзи панцероти од рерна – Нема пржење и многу маснотија

Брзи панцероти од рерна – Нема пржење и многу маснотија

Направете вкусни панцероти од рерна.

Состојки:

 • 1 дл. млака вода
 • 1 дл. млеко
 • 1 дл. јогурт
 • 1 лажица шеќер
 • 1,5 лажици сол
 • 1 кесе квасец
 • 4 лажици масло
 • 2 јајца
 • брашно по потреба

Фил по избор:

 • кечап
 • шунка
 • кашкавал
 • маслинки
 • шампињони
 • оригано

Подготовка:

 1. Се меси тесто од сите состојки за тесто и се става брашно за да се замеси, со рака ќе видите колку е доволно.
 2. Се остава да нарасне.
 3. Се премесува тестото и се земаат топчиња од него, се развлекуваат малку и се става фил.
 4. Се замотуваат како панцероти и се ставаат на плех со хартија.
 5. Се печат на 200 степени додека не поруменат убаво.

 

Добар апетит!

 

 

 

singlepost_text