Рижото со грашок и боранија

Рижото со грашок и боранија

Сјаен вкус – одличен ручек за целото семејство!

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 200 гр домашен колбас
 • 200 гр грашок
 • 200 гр боранија
 • 200 гр колбас
 • 200 гр ориз
 • 1 морков
 • зачин
 • сол
 • масло
 • бибер
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан кромид, додајте сечкани домашни колбаси, сечкан морков, динстајте, додајте грашок и боранија, па динстајте околу 20 минути. 
 2. Оризот измијте го па додајте го, налијте вода. Зачинете, додајте сол, бибер и магдонос. 
 3. Кога водата ќе зоврие, ставете во рерна и запечете.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text