Пивото не е само за пиење – Супер совети за сочно месо

Пивото не е само за пиење – Супер совети за сочно месо

Пивото сите го обожаваат, особено мажите, но освен за пиење, се користи и за врвни специјалитети во кујна.

Ако во месото ставите и лимон и зачини, но и пиво и го оставите да отстои, тоа би било прекрасно месо – деликатес.

Ќе го карамелизира и омекне месото, а и ќе му даде арома.

singlepost_text