Ви се пријаде благо по работа? – Брз чоколаден колач

Ви се пријаде благо по работа? – Брз чоколаден колач

Кога ќе ви се јаде нешто вкусно и чоколадно, ова е брз десерт за вас.

Состојки:

 • 1 ½ шолји брашно
 • 1 шолја шеќер
 • 6 лажици какао
 • 1 лажичка сода
 • ½ лажички сол
 • 1 шолја ладна вода
 • ½ шолји масло
 • 1 лажица оцет бел
 • 1 лажичка екстракт ванила
 • чоколадо за глазура

 

Подготовка:

 1. Се загрева рерната на 180 степени и се користи округол калап за торта.
 2. Се матат брашно со шеќер, какао, сода и сол.
 3. Се додаваат и влажните состојки.
 4. Се мати да се спои се.
 5. Се пече 30 минути додека не биде сув колачот и не излезе чепкалката сува.
 6. Горе декорирајте по желба.

Уживајте!

 

singlepost_text