Царица на питите: Пита со мелено месо и кисела зелка

Царица на питите: Пита со мелено месо и кисела зелка

Направете вкусна пита со мелено месо и кисела зелка.

Состојки:

 • 500 гр. кори за пита
 • 300 гр. мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 600 гр. кисела зелка
 • 1 лажиче црвен пипер
 • сол и бибер, магдонос
 • 2 јајца
 • 150 гр. мајонез
 • 2 дл. јогурт
 • 8 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво
 • ½ лажички сол
 • масло

Подготовка:

 1. Се спрема фил со тоа што се сече киселата зелка, а на три лажици масло се става една главица кромид сечена.
 2. Се пржи и се додава зелката, зачини и исечена пиперка, па се додава и вода за зелката да омекне.
 3. На една лажица масло се пржи меленото месо со зачини и магдонос.
 4. Се додава и меленото месо во зелката кога водата ќе испари.
 5. Се прави смеса за премачкување на корите. Се матат две јајца со мајонез и јогурт, брашно и прашок за пециво со сол.

Добар апетит!

 

 

singlepost_text