Ставете евтин зачин во шолја млеко – спас за болното грло без да се труете со апчиња

Ставете евтин зачин во шолја млеко – спас за болното грло без да се труете со апчиња

Направете посебен напиток со цимет, за кога ве боли грло.

Состојки:

  • 1 шолја млеко
  • пола лажиче цимет
  • пола лажиче ѓумбир
  • 1 лажица мед

Подготовка:

  1. Се става млекото на рингла и се остава да се згрее, но не и да проврие.
  2. Се ставаат цимет и ѓумбир и мед.
  3. Се меша и се пие.
  4. Помага за болно грло.

singlepost_text