Сочен бифтек во совршена маринада

Сочен бифтек во совршена маринада

Рецепт за сочен бифтек – јадење кое ќе го обожавате!

Состојки:

 • 4 парчиња јунешки бифтек
 • 3 лажици маслиново масло
 • 3 лажици сок од лимон
 • 3 лажици зачин
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1 лажичка сув магдонос
 • сол
 • неколку капки табаско сос

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите состојки за сос (маслиново масло, сок од лимон, зачин, лук, бибер, сол, магдонос, табаско сос). 
 2. Шницлите пемачкајте ги од двете страни, прекријте ги со фолија и оставете ги во фрижидер најмалку еден час за маринадата убаво да се впие во месото. 
 3. Загрејте ја скарата и ставете ги маринираните шницли. Печете ги околу 5 минути од едната и 5 минути од другата страна. Готовиот бифтек извадете го на чинија и прекријте го со алуминиумска фолија, оставете го така десетина минути за месото да биде посочно.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство