Филети риба во пиво – мезе или ручек за сите сетила

Филети риба во пиво – мезе или ручек за сите сетила

Направете вкусен ручек со риба.

Состојки:

 • 8 филети риба
 • пиво
 • 2 лажици црвен пипер
 • 1 мала шолја брашно
 • масло
 • 1 разматено јајце
 • 2 лажички лук

Подготовка:

 1. Се загрева масло, а рибата се посолува.
 2. Се мешаат ситнет лук со брашно и црвен пипер во сад и 2 лажички со. Ставете си и малку бибер.
 3. Се додава јајце.
 4. Се меша и се става малку пиво.
 5. Се меша и филетите се валкаат во оваа смеса, па се пржат едно по едно во масло.

singlepost_text