Палачинки се по 4 – важно е да го направите ова пред печењето

Палачинки се по 4 – важно е да го направите ова пред печењето

Направете тесто за палачинки се по 4.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 400 гр. брашно
 • 4 дл. млеко
 • 4 дл. кисела вода
 • 4 лажици масло
 • 1 кесе ванилин шеќер

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со жица и се става пола брашно, па се соединува се убаво.
 2. Се става и другата половина од брашното и млеко, малку сол и ванилин шеќер и масло.
 3. Се мати да нема грутки.
 4. Се става на крај и киселата вода.
 5. Се остава смесата еден час во ладилник и се подмачкува потоа тава за палачинки со масло и се вади од се печат.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед