Крем колач со бисквити готов за 5 минути – кремаво и лесно

Крем колач со бисквити готов за 5 минути – кремаво и лесно

Направете вкусен колач со крем.

Состојки:

 • 1 л. млеко
 • 1 шолја гриз
 • 1 шолја шеќер
 • 2 жолчки
 • 250 гр. маргарин
 • 20 гр. ванилин шеќер
 • 150 гр. бисквити

Подготовка:

 1. Се матат со малку млеко гризот со шеќер и жолчките.
 2. Се става остатокот од млекото да зоврие, па се става смесата.
 3. Се трга кога ќе зоврие.
 4. Се додава маргаринот и се мати.
 5. Се става на тепсија од бисквитите натопени во млеко, па цел крем.
 6. Се лади и служи.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта