Компир со спанаќ и павлака – кога еднаш ќе го пробате ќе го правите секој ден

Компир со спанаќ и павлака – кога еднаш ќе го пробате ќе го правите секој ден

Направете брз и вкусен ручек со компири и спанаќ.

Состојки:

  • 1 кг. компир
  • 500 гр. спанаќ
  • 200 мл. павлака за готвење
  • 1 чешне лук
  • масло, сол и бибер

Подготовка:

  1. Се лупи компирот и се сече на четвртини.
  2. Се чисти и се сече спанаќот, па кратко се вари во солена вода, а потоа се става во ладна.
  3. Се мие и цеди и се меша со ситнетиот лук и зачините, како и павлаката.
  4. Се реди компир на тава и се става спанаќот горе.
  5. Се пече на загреана рерна на 200 степени 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб