Деликатесни залаци: Ќофтиња со компир и колбаси

Деликатесни залаци: Ќофтиња со компир и колбаси

Направете посебни ќофтиња од компир и колбаси.

Состојки:

  • 6-7 компири
  • 70 гр. колбаси
  • 100 гр. сирење
  • 1 јајце
  • магдонос, бибер и сол
  • масло

Подготовка:

  1. Се лупи компирот и се вари, па се цеди и пасира, колбасите ситно се сечат.
  2. Се ставаат сите состојки во пасираниот компир и се прават ќофтиња со влажни раце.
  3. Се оставаат да се пржат на тава со масло, па се цедат на салфета.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо