Лек за надуеност и мрзеливи црева – неколку лажици и болката ја нема

Лек за надуеност и мрзеливи црева – неколку лажици и болката ја нема

Нутриционистите тврдат дека ова е лекот за надуен стомак и мрзеливи црева.

Ви требаат 6 сливи, 2 лажици овесни снегулки, 1 лажица лен, 1 лажичка какао и 300 гр. јогурт.

Се преливаат сливите со 100 милилитри вода.

Се остава да зоврие и се оставаат 10 минути.

Се мешаат ленот со какао и овесни снегулки и се става јогурт. Се сечат потоа сливите ситно и се додаваат па се остава се во сад во ладилник преку ноќ.

Се земаат неколку лажици наутро на празен стомак.

Опционо, додајте си и цимет.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси