Тесто без квасец и млеко – појадок, вечера или ужина

Тесто без квасец и млеко – појадок, вечера или ужина

Направете совршено тесто без квасец и млеко, идеално за појадок, вечера или ужина.

Состојки:

 • 750 гр. брашно тип 400
 • 500 гр. кисела павлака
 • 1,5 лажички сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 200 гр. маргарин
 • 2 кеси прашок за пециво
 • 3 јајца
 • 200 гр. пилешка салама
 • 250 гр. кашкавал
 • 100 гр. кечап
 • 1 јајце за премачкување

Подготовка:

 1. Се става павлаката во сад со сол и шеќер, јајца и се добро се мати со жица.
 2. Се додава омекнат маргарин и прашок за пециво, па се додава и брашното постепено.
 3. Се мести тесто и се остава да нарасне 20 минути.
 4. Се дели на 18 топчиња. Се развлекува секое, па се става кечап, сечена салама, рендан кашкавал и се преклопува како панцерота.
 5. Се премачкуваат краевите на тестото со матено јајце и се стискаат со вилушка.
 6. Се редат на подмачкан плех и се печат на 200 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт