Сируп за кашлица кој делува од првиот ден – ова се точни мерки за деца и возрасни

Сируп за кашлица кој делува од првиот ден – ова се точни мерки за деца и возрасни

Направете вкусен сируп за кашлица, кој делува брзо и ефикасно.

Состојки:

  • 3/4  шолји мед
  • 1 ½ шолји вода
  • 2 раце мајчина душичка
  • 1 парче ѓумбир

Подготовка:

  1. Во водата се става мајчина душичка и ѓумбир и се врие, па се остава уште 10 минути.
  2. Се трга од оган и се става мед, се меша и се остава да стои околу еден час.
  3. Се става во тегла и се зема 3-4 лажици на ден за возрасни и 3-4 лажички на ден за деца.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ