Не го фрлајте стариот леб – направете мусака за брзо време

Не го фрлајте стариот леб – направете мусака за брзо време

Направете посебна мусака од стар леб.

Состојки:

 • 1 стар леб
 • 4 јајца
 • 200 мл. јогурт
 • 200 мл. кисела павлака
 • 150 мл. млеко
 • 200 гр. шунка
 • 200 гр. кашкавал
 • путер

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со кисела павлака, јогурт и млеко, а лебот се сече на кришки.
 2. Се подмачкува тепсија со путер и се става секоја кришка леб во смесата со јајца и се реди во плех.
 3. Се става горе лист шунка и кашкавал.
 4. Се прелива мусаката со остатокот од смесата со јајца и се пече на 220 степени додека не порумени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт