Брза пита со кисела зелка

Брза пита со кисела зелка

Направете пита со кисела зелка.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 1 кг. кисела зелка
 • 1 праз
 • 1 лажиче црвен пипер
 • масло
 • бибер

Подготовка:

 1. Се сече ситно зелката, се тргаат тврдите делови.
 2. Се динства на оган малку масло со 100 милилитри вода, зачини и се доава зелката.
 3. Се крчка додека не омекне и се трга да се олади.
 4. Се распоредуваат корите на 6 еднакви делови.
 5. Сите кори измеѓу се прскаат со масло, па се ставаат еден дел од шест кори па фил од зелка, и се витка ролат, а тоа се прави со сите делови.
 6. Се пресекуваат потоа ролните за да добиете помали.
 7. Се ставаат во плех и се става масло, ½ шолји вода и се пече питата на 200 степени половина час.
 8. Кога ќе ја извадите прснете ја со вода да омекне.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ