Видео: Брзо, лесно и со малку состојки – направете сами фондан за торта како во врвна слаткара

Видео: Брзо, лесно и со малку состојки – направете сами фондан за торта како во врвна слаткара

Направете сами дома фондан за супер колачи и торти.

Состојки:

 • 50 гр. маргарин
 • 30 мл. вода
 • 5 гр. желатин
 • 1 лажица светол мед
 • 600 гр. шеќер во прав

 

Подготовка:

 1. Се става желатинот во вода и се остава десет минути, а за тоа време на оган се загрева медот и се додава маргарин, па се меша да се стопи.
 2. Се става потоа и желатинот во таа смеса и се меша да се стопи.
 3. Ставете во сад пола од шеќерот иставете ја смесата со желатин и мешајте за да се замеси.
 4. Ако ставате една боја, тогаш веднаш додадете ја, а ако сакате повеќе одвојте од смесата.
 5. Се додава постепено месејќи остатокот од шеќерот.
 6. Од овие мерки се обложува една торта.

Се е детално прикажано:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта