Ситни обланда колачиња – брз десерт

Ситни обланда колачиња – брз десерт

Направете вкусни ситни колачи дома.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 300 гр. шеќер
 • 250 гр. маргарин
 • 300 гр. мелени бисквити
 • 200 гр. мелени ореви
 • 4 штангли чоколадо
 • 200 гр. желе
 • 2 листа обланда

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќер и се ставаат на пареа да се сварат, па се додава додека е топло маргарин и се меша.
 2. Се додаваат мелените ореви и бисквити и исеченото желе.
 3. Се става лист обланда, се става фил, па се преклопува со друг лист обланда.
 4. Се сече на ситни коцки.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта