Повкусна од сите крем салати: Американска салата

Повкусна од сите крем салати: Американска салата

Направете вкусна американска салата.

Состојки:

 • 300 гр. сланина
 • 2 компири
 • 200 гр. домати
 • 200 гр. краставици
 • 1 павлака
 • 3 лажици мајонез
 • зачини

Подготовка:

 1. Се сече и се пропржува на масло сланината, па се цеди од маст и се става на салфета да впие.
 2. Се варат компирите, се цедат и лупат, се ситнат.
 3. Се сечат и доматите и излупената краставица.
 4. Се ставаат сите состојки во сад и се ставаат зачини, павлака и мајонез и се меша.
 5. Се лади и служи.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство