Шипката е исклучително здрава – причини зошто да ја користите

Шипката е исклучително здрава – причини зошто да ја користите

Шипката е многу здрава и корисна и се препорачува да се користи.Има многу витамин Ц, кој со варењето не се намалува.

Помага за намалување отрови и радикали, како и против воспаленија.

Ги чисти и дишните патишта, помага за грип и настинка.

Штити од срцеви болести, како и за подобра циркулација.

Прочистува крв, помага при мачнини, а стимулира и мокрење.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува