Ќе ги правите почесто од оние со месо: Полнети посни пиперки со грав

Ќе ги правите почесто од оние со месо: Полнети посни пиперки со грав

Направете посен специјалитет со пиперки и грав.

Состојки:

 • 100 гр. сушени пиперки
 • 1 шолја грав
 • 1 кромид
 • 5-6 лажици масло
 • 1 лажиче црвен пипер
 • 1 лажиче нане
 • 1 лажиче сол

Подготовка:

 1. Се потопуваат пиперките во топла вода да омекнат, па по 20 минути се вадат.
 2. Се вари гравот додека не биде потполно готов.
 3. Се сече ситно кромидот и се динста на масло на оган. Се додава и црвен пипер.
 4. Се меша и се додава цедениот грав, па се ставаат зачини.
 5. Смесата се меша на рингла околу 2-3 минути.
 6. Се полнат пиперките и се редат во сад за печење со масло.
 7. Се става и горе малку масло.
 8. Се печат околу половина час на 180 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта