Уштипци од три состојки – не ви треба ни брашно за нив

Уштипци од три состојки – не ви треба ни брашно за нив

Направете уштипци од 3 состојки.

Состојки:

  • 400 гр.средина од леб
  • 2 јајца
  • ¼ л. млеко
  • масло

Подготвка:

  1. Се рони лебот и се потопува со млекото и се остава кратко да набабри.
  2. Се матат јајцата и потоа се додава во него лебот исцеден од млеко.
  3. Се обликуваат мали уштипци и се пржат на масло.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб