Салата полна со витамини – го отстранува заморот и го зајакнува имунитетот

Салата полна со витамини – го отстранува заморот и го зајакнува имунитетот

Еве како да направите салата полна со витамини…

Состојки:

 • 4 парчиња цвекло
 • 4 моркови
 • 3 јаболка
 • 1 целер
 • 1 цел лимон
 • сок од два лимони
 • 6 лажици мед

Начин на подготовка:

 1. Цвеклото, јаболката и целерот излупете ги, морковите исчистете ги, лимонот измијте го, па се ситно сомелете или изрендајте. 
 2. Додајте сок од 2 лимони и мед па добро измешајте. Потоа ставете во тегли и чувајте на студено место, најдобро во фрижидер. 
 3. Од наведените количини се добиваат околу две тегли во кои се наоѓаат витамини кои отстрануваат замор, го подигнуваат имунитетот, ја поправаат крвната слика… 
 4. Земајте секој ден три пати дневно, половина час пред јадење, по една голема лажица од оваа мешавина.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство