Вкусен рецепт: Пита полна ореви

Вкусен рецепт: Пита полна ореви

Направете вкусна пита со ореви дома. Ви треба околу еден час со печењето.

Состојки:

 • 280 гр. маргарин
 • 350 гр. брашно
 • 4 лажици вино
 • 2 жолчки
 • сол

Фил:

 • 4 жолчки
 • 150 гр. шеќер
 • 1 лимонова кора
 • 250 гр. мелени ореви
 • 4 белки (снег)

Подготовка:

 1. Се матат сите состојки за тесто и се пече кора на 180 степени во плех додека не порумени.
 2. Се матат пенасто жолчките со шеќер и изрендана лимонова кора.
 3. Се додаваат мелени ореви и на крај изматен снег од белки.
 4. Така се прави филот.
 5. Се дели кората на два дела, се премачкува со фолот и се преклопува.
 6. Декорирајте по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта