Повкусна е од онаа со месо: Деликатесни лазања ролнички

Повкусна е од онаа со месо: Деликатесни лазања ролнички

Направете вкусна лазања во ролнички.

Состојки:

 • 500 гр. брокула
 • 1 коцка за супа
 • 500 гр. печурки
 • 1 кромид
 • 50 гр. маргарин
 • 150 гр. кашкавал
 • 3 лажици брашно
 • 2,5 дл. млеко
 • 16 листови за лазања
 • 1 лажица масло
 • масло, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се чисти брокулата се дели ситно и се мие.
 2. Се вари во ½ литри вода и се додава супата.
 3. Се вари околу 5 минути и се цеди, а водата се чува.
 4. Се чистат и печурките и се сечат, па се лупи и сече и кромидот.
 5. Се загрева масло и се пржи кромидот со печурки, се става сол и бибер.
 6. Се вадат состојките од масло.
 7. Се става масло со брашното и млеко, па се става пола од кашкавалот кој треба да е изрендан.
 8. Ставете зачини и печурки со брокула.
 9. Нека се лади.
 10. Се става вода да зоврие во сад и се додава малку масло, па листовите лазања кои се варат 3-4 минути.
 11. Се цедат и се става на секој лист од смесата, па се замотува ролна.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук