Брзо и едноставно: Туна тост

Брзо и едноставно: Туна тост

Брз и едноставен оброк – готов за миг!

Состојки:

 • 1 пакување тост леб
 • 3 конзерви Тимко туна
 • 6-7 кисели краставички
 • 1 главица кромид
 • ротквица
 • сол
 • бибер
 • 1/2 лимон

Начин на подготовка:

 1. Со вилушка изгмечете ја туната во сад. Додајте ситно сечкани кисели краставички и кромид. 
 2. Посолете, побиберете и исцедете половина лимон. Сè добро измешајте за вкусовите да се соединат. 
 3. Со добиеното полнење премачкајте го тост лебот и преклопете. Ставете во фрижидер. Сендвичите исечете ги на триаголници пред послужување и послужете со ротквица.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт