Медено пиле со компирчиња

Медено пиле со компирчиња

Вкусен ручек од евтини состојки…

Состојки:

 • 1 пиле
 • 2 помали лимони
 • 4 лажици мед
 • 1 лажица зачин
 • 1 дл масло
 • 1/2 кг компири
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Пилето добро измијте го, исушете го и зачинете го. 
 2. Медот и исцедениот лимон измешајте ги, па со тоа премачкајте го пилето од надворешната страна. 
 3. Посолете и ставете го на тепсија, па прелијте го со масло. Печете околу 45 минути на 200 степени. 
 4. На половина од печењето ставете компири кои сте ги исечкале за помфрит и посолете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо