Гриз-алва – совршен рецепт за брзо време

Гриз-алва – совршен рецепт за брзо време

Направете вкусна и брза гриз алва.

Состојки:

 • 2 шолји вода
 • 1 шолја шеќер
 • ½ шолји масло
 • 1 ½ шолји гриз
 • 1 ½ шолји какао
 • 1 лажица маргарин

Подготовка:

 1. Се става вода со шеќер во тава, се остава да врие да се стопи шеќерот, и додека сирупот не се згусне.
 2. Се става масло на огн и се става гризот, па се пржи да добие златна боја.
 3. Се става потоа внатре и шеќерниот сируп и се меша неколку минути.
 4. Се дели смесата на два дела и во едниот се става какао.
 5. Се премачкува со маргарин послужавник и се става едниот дел од гризот, па другиот.
 6. Се лади еден час, се сече и служи.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед