Спанаќот бирајте го ваков – за здрави оброци и највкусни ручеци

Спанаќот бирајте го ваков – за здрави оброци и највкусни ручеци

Сите сакаме спанаќ, полн е витамини и пред се железо, здрав и вкусен.

Спанаќот во себе содржи 4,1 милиграми железо иако порано се мислело повеќе.

Има повеќе витамини А и Ц во составот.

Кога го купувате, внимавајте листовите да се цврсти и многу зелени, а ако за четиричлено семејство купите 2 кила спанаќ, сварен ќе добиете 700 грама.

Никогаш не се подгрева спанаќот, зошто додека стои му се менува составот.

Секогаш убаво се мие со силен млаз вода и се чисти.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо